Uczniowie klas I c i I d PSP na początku maja 2015 roku zwiedzili etnograficzną ekspozycję muzealną pt. „Życie wsi radomszczańskiej na przełomie XIX i XX wieku” w Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego, którą wzbogaciła ciekawymi opowieściami pani Barbara Sitek – pracownik muzeum.

W dniu 19 maja 2015 roku obie klasy nauczania zintegrowanego ponownie udali się do muzeum, gdzie zapoznali się z wystawą pt. „Opowieść o chlebie”. Zbiory pochodzą z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Prowadząca prelekcję pani Basia przedstawiła dzieciom zakres prac polowych, zaprezentowała narzędzia rolnicze, przybliżyła uczniom proces mielenia zboża i kolejne etapy pieczenia chleba. Pani Basia zrobiła to w tak sugestywny sposób, że można było poczuć zapach pieczonego chleba i ocierać pot z czoła zapracowanej gospodyni.

Uczniowie poznali wypieki charakterystyczne dla najważniejszych świąt kultywowanych w Polsce (Wielkanoc, Boże Narodzenie, Zielone Świątki, Boże Ciało) i obrzędów (wesele, chrzest). Opowieści były ubarwione przysłowiami ludowymi. Warto przytoczyć jedno z nich: „Kto chlebem gardzi, tym Pan Bóg jeszcze bardziej”. Przesłanie tej wystawy jest, zatem, oczywiste: szanujmy chleb i każdą jego okruszynę!

Wychowawczynie: Ewa Kawka i Beata Franczyk