Norbert Czarny i Jędrzej Garbaciak z klasy IIIcg przygotowują zadanie rekrutacyjne w ramach projektu edukacyjnego Sejm Dzieci i Młodzieży ogłoszonego przez Kancelarię Sejmu RP. Temat tegorocznej edycji brzmi
„Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.

14 kwietnia br. zorganizowali spotkanie z uczniami z młodszych klas, na którym zaprezentowali sylwetkę bohatera swojego projektu, wybitnego radomszczanina – Henryka Fajta, kompozytora, pedagoga, nauczyciela, ale także żołnierza Armii Krajowej.
W czasie II wojny światowej aktywnie działał w Armii Krajowej. Należał do oddziału por. Bronisława Skoczyńskiego „Robotnika”. Jako żołnierz konspiracyjnego wojska przyjął pseudonim „Garda”. Prowadził tajne nauczanie w „Szarych Szeregach”. W jego domu ukrywał się przed niemieckim okupantem Stanisław Sojczyński „Warszyc”.
Henryk Fajt j kochał muzykę i towarzyszyła mu ona przez całe życie. Nawet w trudnych, konspiracyjnych warunkach kierował zespołem wykonującym utwory patriotyczne na nielegalnych, zakazanych przez okupanta koncertach. Po wojnie, uznany za wroga władzy ludowej przez rok był więziony Łodzi.
W czasach powojennych Henryk Fajt był znanym i szanowanym pedagogiem, nauczycielem, wychowawcą uczniów Liceum Pedagogicznego i II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku. Wraz ze swoim przyjacielem Czesławem Kałkusińskim, autorem tekstów tworzyli znakomity duet artystyczny. Spod ich piór wyszły znane Polakom utwory takie, jak: Marsz Dywizjonu 303, Jędrusiowa dola, Pieśń Szarych Szeregów itp.
Henryk Fajt zmarł w 1988 roku i jest pochowany na Cmentarzu Starym w Radomsku.
Norbert i Jędrzej przygotowali ciekawą prezentację życia i twórczości Henryka Fajta. Zainteresowali uczestników ciekawostkami i wiedzą, którą zdobyli podczas realizacji zadania. Przedstawili etapy swojej pracy, min. fragmenty wywiadu z p. Stanisławem Sankowskim – najbliższym krewnym p. Fajta mieszkającym w Radomsku i pokazali też wyniki sondy ulicznej, podczas której sprawdzali, czy radomszczanie znają postać Henryka Fajta. Największym zaskoczeniem było to, że 68% ankietowanych, głownie ludzi młodych, nie zna jednego z najciekawszych obywateli naszego miasta. Obaj prelegenci już planują kolejne działania, które mają przybliżyć postać Henryka Fajta młodym mieszkańcom Radomska.

A. Kossek