Radomsko, dn. 20.06.2017r.

W październiku 2016 r. z inicjatywy uczniów i nauczycieli naszej szkoły powstał Szkolny Klub Wolontariatu „Pomaganie jest fajne”.

Cele  SKW :

• włączanie młodzieży w życie społeczności szkolnej i środowiska lokalnego;
  • tworzenie więzi miedzy uczniami, a nauczycielami;
  • zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie;
  • uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych;
  • kształtowanie postaw prospołecznych;
  • rozwijanie empatii, zrozumienia;
  • inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego;
  • kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności;
  • zachęcanie do zawierania głębokich, wartościowych przyjaźni;
  • kształtowanie umiejętności działania zespołowego;
  • budowanie twórczej atmosfery w szkole, sprzyjającej samorealizacji i poszerzaniu własnych zainteresowań;
  • współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi;
  • kultywowanie i wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego placówki;
  • dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń;
  • zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach;
  • wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej;

10 października 2016 r. miała miejsce oficjalna inauguracja Klubu.  W sumie SKW w bieżącym roku szkolnym liczył 21 członków.

Spotkania Klubu odbywają się cyklicznie, co najmniej raz w miesiącu. W sumie odbyło się ich 9.   Zapraszałyśmy gości z instytucji, z którymi udało się nawiązać współpracę.  Były to następujące placówki:

• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku,
  • Radomszczańskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami,
  • Miejski Dom Kultury,
  • Dom Pomocy Społecznej w Radomsku,
  • Uniwersytet III Wieku „Wiem więcej”,
  • Dom Dziecka w Chorzenicach,
  • Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku

W ciągu rocznej działalności Klubu zrealizowane zostały następujące akcje i inicjatywy:

• Gala Wolontariatu w MDK w Radomsku – I Radomszczański Dzień Wolontariatu

5 grudnia 2016 r. wzięliśmy udział w I Radomszczańskim Dniu Wolontariatu. Uroczysta gala została zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Gala była dla nas okazją do zaprezentowania naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu innym organizacjom oraz instytucjom. W tym celu przygotowaliśmy prezentację multimedialną, plakaty oraz ulotki promujące nasz SKW.

• Kolędowanie w Zakładzie Pielęgnacyjno- Opiekuńczym

Uczniowie naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu wspólnie z paniami z Uniwersytetu III Wieku „Wiem więcej” odwiedzili chorych w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Czas spędzony razem był ważny i cenny zarówno dla pensjonariuszy oddziału, dla studentów – seniorów, jak i dla młodzieży szkolnej.

• Wizyta w DPS w Radomsku

Wraz ze Szkolnym Kołem Caritas odwiedziliśmy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Radomsku. Szkolne Koło Caritas przygotowało bożonarodzeniową inscenizacje, a my własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

• Koncert charytatywny „Gwiazdka w sercu”

W grudniu 2016r. włączyliśmy się w organizację koncertu na rzecz chorych uczniów naszej szkoły.  Wolontariusze sprzedawali przygotowane własnoręcznie ozdoby świąteczne.

• Zbiórka karmy dla Radomszczańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

W lutym tego roku zorganizowaliśmy zbiórkę karmy i innych akcesoriów dla psów i kotów z Radomszczańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. W zbiórkę włączyło się wielu uczniów naszej szkoły.

• Akcja ze Szkolnym Kołem Caritas

W grudniu 2016 r. oraz w kwietniu 2017 r. wraz ze Szkolnym Kołem Caritas włączyliśmy się w zbiórkę żywności organizowaną przez Caritas Polska. Zebraliśmy 130 kg różnych produktów, które zostały rozdane w paczkach ludziom chorym i potrzebującym.

• Zbiórka darów dla dzieci z Domu Dziecka w Chorzenicach

W kwietniu 2017 r. zorganizowaliśmy akcję zbiórki darów dla dzieci z Domu Dziecka w Chorzenicach. Akcję zakończył wyjazd naszych wolontariuszy do podopiecznych Domu Dziecka.

• Koncert charytatywny „Pomoc dla p. Ewy”

W maju 2017r. członkowie klubu aktywnie zaangażowali się w organizowaną przez szkołę akcję mającą na celu zbiórkę funduszy na leczenie i rehabilitację jednej z nauczycielek naszej placówki. Wolontariusze rozwieszali plakaty na terenie miasta , przygotowywali ciasta na koncert muzyczny, a także zbierali pieniądze do puszek podczas festynu rodzinnego.

• Akcja „Grosz do grosza”

W maju 2017r., zorganizowaliśmy akcję „Grosz do grosza”, której celem było zebranie funduszy na potrzeby SKW. W klasach I-III SP akcja odbyła się w formie konkursu i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebraliśmy około 60kg monet.

• Pomoc w nauce

Od listopada 2016 r. nasi wolontariusze pomagają młodszym kolegom i koleżankom w nauce. Pomoc ta ma charakter regularny, odbywa się po lekcjach, zazwyczaj w świetlicy szkolnej o stałej porze. Taką pomocą objętych jest trójka uczniów mających problemy w przyswajaniu wiedzy. Po rozmowach z wychowawcami, mogę stwierdzić, iż działania te skutecznie pomagają w nadrabianiu braków w nauce uczniów objętych pomocą.

Wszystkie inicjatywy SKW mają na celu zmotywowanie uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego, poprzez pomoc innym. Dzięki działaniom wolontarystycznym, nasi uczniowie mogą rozwijać oraz pielęgnować w sobie takie cechy jak otwartość, empatia, odwaga, odpowiedzialność oraz szacunek do innych.

Wszystkie akcje,  w których bierzemy udział opisujemy na stronie szkoły w zakładce Szkolny Wolontariat.

Opiekunki Klubu:

Anna Witkowska-Ozga