PIERWSZE CENTRUM NEANDERTALCZYKA to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Łączy w sobie cele integracyjne, edukacyjne oraz wychowawcze, ucząc zachowań prospołecznych.  Uczniom w każdym wieku pozwala poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający ich świat. Uczniowie klas czwartych wraz ze swoimi wychowawcami mieli niesamowitą przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Jaskini Raj w dniu 10.10.2017 r. Było to niesamowite przeżycie, kiedy uczestnicy mogli podziwiać stalaktyty, stalagmity, draperie oraz kolumny skalne. Sama świadomość, że formy te tworzyły się przez miliony lat, budziła niesamowite emocje. Każdy zafascynowany był przepięknymi skałami , które przyjmowały różne postacie i figury.

Po zwiedzeniu jaskini, udaliśmy się do Centrum Neandertalczyka. Na wystawie można było zobaczyć

• Naturalnych rozmiarów replikę mamuta (skala 1:1) mierzącą 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości
  • Multimedialne prezentacje i filmy udostępnione dzięki DISCOVERY
  • Repliki czaszek ludzi pierwotnych
  • Hologram 3D czaszki neandertalczyka
  • Inscenizację polowań i życia codziennego

Ostatnim punktem wyjazdu było Centrum Leonarda da Vinci, gdzie wszyscy bawili się doskonale ponad dwie godziny. Wszyscy uczestnicy zawieźli do domu niesamowite przeżycia.

Małgorzata Jasak