W dniu 25 kwietnia 2018 r.  klasy 3a i 3e zwiedziły jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną, umożliwiająca poznanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych. Zabytkowa Kopalnia Srebra mieści się w Tarnowskich Górach. W tym roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia Sztolni Czarnego Pstrąga.  Kilkadziesiąt metrów pod ziemią uczniowie wsiedli do łodzi i przy świetle lamp przepłynęli odcinek 600 m. Jest to najdłuższy w Polsce podziemny przepływ łodziami. Przewodnik odpychając łódki od ociosów opowiadał o historii tarnogórskiego górnictwa.

Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na głębokości 40 m. Szlak turystyczny ma długość 1740 m,  kształt trójkąta i  łączy trzy szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie niezwykłej wędrówki uczniowie oglądali pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300-metrowy fragment trasy pokonali łodzią.  

Po wyjściu z kopalni trzecioklasiści zwiedzili Skansen Maszyn Parowych, w którym znajduje się niezwykła kolekcja maszyn używanych w dawnym przemyśle górniczym.

Pełni wrażeń powrócili z wycieczki.

M. Smoląg, A. Stelmaszczyk, D. Spruch, A. Wegner