Niespodzianka przed końcem roku!

Misjonarze przyjeżdżają na urlop do domów rodzinnych raz na 2, 3 lata. Często jest to czas naszych wakacji i trudno z nimi spotkać się w szkole. Nam się udało! Ks. Arkadiusz Nowak ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich (SMA), gościł w naszej szkole w dniu 17 czerwca tego roku. Uczniowie naszej szkoły od dwóch lat wspierają projekty księdza Arka, szczególnie dzięki Jałmużnie Wielkopostnej pomagamy sponsorować operację dzieci z rozszczepioną wargą, stąd osobiste podziękowanie księdza dla nas za ratowanie Masajskich dzieci.

Choć jego biała sutanna przypominała nam papieża, jednak to co opowiadał dotyczyło zdecydowanie Afryki, a szczególnie Tanzanii i plemienia Masajów, wśród których ks. Arek mieszka i pracuje od kilkunastu lat. Mówił o sytuacji dzieci, o zwyczajach Masajów, o sakramentach i o tym, że oni wciąż nie znają Chrystusa. Powiedział: „gdybyście pojechali do wioski masajskiej i powiedzielibyście słowo – Jezus, oni pomyśleliby, że się przedstawiacie”.

Mówił o czarnym kolorze, który jest dla nich najpiękniejszy i przypomina Boga, bo czarne chmury przynoszą deszcz, a deszcz – to życie czyli Bóg! Podzielił się też z nami zdjęciami z wyprawy na Kilimandżaro i ciekawostkami życia na misji.

Dzieci zadawały pytania dotyczące węży, skorpionów, czy typu : „dlaczego wszyscy mają ogolone głowy?” (na zdjęciach, które ksiądz nam pokazywał w prezentacji).

Na koniec spotkania poprosiliśmy naszego Gościa o wręczenie nagród zwycięzcom konkursu misyjnego – „Mój bliźni, czyli co wiem o dzieciach z krajów misyjnych”. Został on przeprowadzony w szkole w dniach od 30 kwietnia do 6 czerwca.

Laureaci otrzymali nagrody zrobione w Afryce oraz dyplomy. Oto lista wszystkich nagrodzonych:

W kategorii prac literackich

dla klas 6-7:

  • Julia Sokołowska kl. 7b
  • Martyna Dawid kl. 6a
  • Julia Salińska kl. 7a

dla klas 4-5

  • Kamil Wiśniewski kl. 4b
  • Nikola Wróblewska kl. 4d
  • Amelia Pawlik kl. 4b

W kategorii prac plastycznych

dla klas 6-7

  • Oliwier Winkler kl. 7b
  • Wiktoria Sadowska kl. 6b

dla klas 4-5

  • Patrycja Stojecka kl. 4b
  • Filip Winkler kl. 4e

Nagrodę specjalną za pomysłowe ujęcie tematu otrzymała Wiktoria Kurek kl. 4b.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy w przyszytym roku do kolejnych konkursów i zawodów.

Katechetki: A. Wegner i M. Kanafa