Dionizos w maseczce chroniącej przed koronawirusem? Bogini niezgody Eris jako współczesna hejterka? Zeus, który mógłby być prezydentem kraju? Projekt edukacyjny na lekcjach historii w klasie 5a i 5b – uczniowie rozbili bank pomysłów 😊Czym zajmowaliby się i jak wyglądaliby bohaterowie mitów greckich w dzisiejszych czasach?

W ramach lekcji historii o starożytnej Grecji uczniowie realizowali projekt edukacyjny pt. „Czym zajmowaliby się i jak wyglądaliby bohaterowie mitów greckich w dzisiejszych czasach”. Celem cyklu zajęć było poznanie bohaterów wybranych mitów starożytnej Grecji oraz pobudzanie kreatywności, rozwijanie wyobraźni historycznej i zainteresowań uczniów. Projekt łączył wybrane treści
z podstawy programowej w zakresie historii, języka polskiego i sztuki oraz rozwijał kompetencje czytelnicze.

W czasie zajęć uczniowie zaznajomili się z historią starożytnej Grecji, stylem życia i obyczajami Greków, odbywali wirtualne wycieczki po starożytnych Atenach, poznawali najważniejsze zabytki starożytnej architektury greckiej, twórców kultury, sztuki i nauki oraz zapoznali się z treścią popularnych mitów i ich rolą w kulturze.

Ważną częścią projektu było poznanie najważniejszych bogiń i bogów greckich, ich pozycji na Olimpie, wyglądu i cech charakteru. Jego zwieńczaniem było samodzielne wykonanie przez uczniów prac plastycznych przedstawiających współczesną wersję wybranych postaci z mitologii greckiej. Na lekcji podsumowującej autorzy prezentowali efekty swojej twórczości, a pozostali uczniowie odgadywali, kim jest przedstawiany bohater.

Uczennice i uczniowie stworzyli świetne, pomysłowe prace, które zawierają wiele ciekawych skojarzeń i trafnie pokazują cechy postaci mitologicznych. Wszystkim autorkom i autorom należy się uznanie oraz wieniec laurowy – nagroda za kreatywność i umiejętności artystyczne 😊

Agata Kossek