Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji  3 Maja opiekunowie świetlicy szkolnej wraz z uczniami przygotowali wystawę szkolną upamiętniającą to niezwykle ważne w historii naszego kraju wydarzenie.

Konstytucja 3 maja, to właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja, którą uchwalono w 1791 roku. Ustawa ta regulowała ustrój prawny ówczesnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Co ciekawe, nasza Konstytucja była pierwszą w Europie oraz drugą na świecie tuż po konstytucji amerykańskiej . Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy, a przy tym niosła gwarancję swobód obywatelskich, wartości Oświecenia, tolerancję oraz tradycje chrześcijańskie. Ustawa z 3 maja można powiedzieć, zarysowała kształt reform, stanowiła jakby początek do większych zmian. Miała ona na celu zlikwidowanie wad opartego na demokracji szlacheckiej oraz wolnej elekcji, systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dodatkowo Konstytucja 3 maja formalnie znosiła nadużywane liberum veto.